2018. január 28., vasárnap

Köd a halastavon

Ma végre kijutottam a Hortobágyi Halastóra. Kezdetben a felfagyott talaj is kedvezett a gyaloglásnak, később egyre jobban olvadt és a főgát a visszaútra már egy nagy sáros masszává alakult. A kezdeti napos idő biztató volt, ráadásul sok réce és lúd nyüzsgött a tavak jégmentes részein. Mire elértem azonba n a VIII. és XI. tó közötti megfigyelő tornyot, a fényviszonyok hirtelen megváltoztak...  Még sikerült felfedeznem a madártömegben egy kontyos réce gácsért, majd hatalmas köd szállt le, gyakorlatilag minden további megfigyelést lehetetlenné téve. A köd kialakulásának elején sikerült még ezt a rétisast is lencsevégre kapnom, így ezzel az egy fotóval legalább beszámolhatok a halastavakon tett túrámról. 

Eredménytelennek nem nevezném a mai kirándulást, hiszen 26 madárfajjal sikerült találkozni, de mi lett volna köd nélkül??!

2018. január 27., szombat

Fenyőpinty

Az etetőhelyen rendre megjelenik 1-2 fenyőpinty is. Így néhány képet idén is sikerült  készítenem a fajról.
Fenyőpinty

Fenyőpinty

Fenyőpinty

2018. január 25., csütörtök

Közép

Az erdőben létesített etetőhelyhez kilátogatva ma napsütéses idő fogadott. Alig álltam néhány percig csöndben, két érdekesebb madárfaj is bejött az objektív elé. A harkályok közül talán a legszebb a közép fakopáncs...
Közép fakopáncs
a téli vendégek közül pedig egy süvöltő is mutatkozott:
Süvöltő

2018. január 22., hétfő

Magolási módszerek

Az MME jóvoltából egy jó adagnyi napraforgó tányérhoz jutottunk. Az erdőben létesített etetőhelyen vetettem be a csemegét, remek megfigyelési lehetőséget teremtve így a madarász sulis gyerekeknek. Remekül meg lehet például figyelni a pintyfélék és a cinegék táplálkozása közötti különbséget. A meggyvágó a legnagyobb pintyünk, és ő is igazi magevő. A napraforgót a csőrével képes kibontani, így profin szotyizva tud táplálkozni a téli madáretetőn. Nem is hagyja ott a "terített asztalt", amíg jól nem lakik. Az alábbi képeken is megfigyelhető a meggyvágó technikája:
Meggyvágó magbontása 1.

Meggyvágó - magbontás 2.


Meggyvágó - magbontás 3.


Meggyvágó - magbontás 4.

A fenyőpinty is tudja mindezt, ám sokkal óvatosabb, bizalmatlanabb madár, így nem marad olyan sokáig egy helyben, mint a meggyvágó vagy a zöldike.

Fenyőpinty

Fenyőpinty

Fenyőpinty és meggyvágó

Fenyőpinty és meggyvágó
A cinegék ezzel szemben igazi rovarevő csőrrel rendelkeznek. Ez a "szerszám" nem alkalmas a magolásra, így csak lábukkal leszorítva, csőrükkel felkopácsolva tudják felnyitni a csemegét. Ezért van az, hogy a cinegék kikapnak egy magot, elrepülnek vele egy biztonságos ágra, ott felbontják, megeszik a tartalmát és utána térnek vissza az etetőre. Mivel rövid ideig tartózkodnak csak egy helyben, ezért fotózni is nehezebb őket. Ezúttal egy barátcinege: 
Barátcinege

Barátcinege
... és egy kék cinege állt modellt:-)
Kék cinege