"A vadász ül hosszú, méla lesben." Én nem vadász vagyok, nem is ültem, inkább térdeltem ma reggel a lesben, alig két órát töltve mindössze a fotózással - és persze elmélázni sem tudtam, annyi érdekességet láttam....
De kezdjük az elején. Még a múlt héten, amikor a Vértesi úton jártam, eszembe jutott, hogy meg lehetne próbálni egy lessátras fotózást az itt található vízálláson. Gólyatöcsök, szerecsensirályok is mutatkoztak, és arra gondoltam, hogy egy jól elhelyezett lessel érdemes lenne kísérletezni. Aztán ma reggel nekivágtam. Még napkelte előtt beraktam a víz partjára a sátrat. Sajnos néhány nádszál látszott, hogy útban lesz, ezek később okoztak is gondot a fotózás során:-( A másik gond - amint azt fent említettem - , hogy nem annyira ülni, mint inkább térdelni tudtam csak. A sátor legideálisabb kémlelőnyílása ugyanis ilyen magasságban volt - ülve nem tudtam volna fotózni... Így már egy félóra alatt is kellemesen elgémberedik az ember- én meg két órát szántam a mai fotózásra... De ha van téma, akkor repül az idő. Téma pedig akadt!
Már napkelte előtt megjelent egy fehér gólya a párjával. Egyiküket sikerült két nádszál között úgy lencsevégre kapnom, hogy ne legyen takarásban. Később kiderült, hogy a legnagyobb gond ez lesz: úgy fotózni, hogy a belógó növényzet ne takarja az éppen mutatkozó madarakat.
Fehér gólya |
Gólyatöcsökből sem volt hiány:
Gólyatöcs |
Egyik-másik példány közelebb is jött:
Gólyatöcs |
ha kellett, alulról rúgták egymást a "székigólyák".
De a csípésekkel, piszkálásokkal sem fukarkodtak:
Némelyik távol-keleti harcművészekre emlékeztető módon próbálta erejét fitogtatni - míg a másik kecses mozdulattal libben arrébb a támadás elől:
Időnként meglehetősen komikus jelenetek is adódtak. Mintha az alsó madár csak kilesne a másik fedezékéből, hogy jön-e már az "ellenség". És bizony az jött...
Több alkalommal megfigyeltem azt is, hogy erőfitogtatás - vagy elrettentés - gyanánt időnként rá is lépnek a megfélemlítendő ellenfélre:
Ezen a képen is jól látszik ez a pillanat. Úgy tűnt, hogy a "legyőzött" madár már eleve felvett egy behódoló pozíciót és a támadó ezt még tetézte a rálépéses technikával:
Közben vártam a sirályokat is, de egyelőre hiába. Piroslábú cankó is mutatkozott a vízállás túloldalán, de nem akart közelebb jönni. Egyszerre feltűnt két világosabb színű rokona is. Először réti cankóknak véltem őket:
Gólyatöcsök azonban igen. És bármilyen sokat is fotóztam már ezeket a madarakat, egyszerűen nem lehet megunni a látványukat:
Szerecsensirály |
Szerencsére a az eleinte csak rétinek vélt cankókra is lőttem még pár kockát - és milyen jól tettem. Az otthoni képszerkesztés és elemzés után vált egyértelművé, hogy ezek bizony a fokozottan védett és ritkább tavi cankók! (A háttérben ott a piroslábú is.)
A csőr hossza, vékonysága és a hát mintázata jól látszik ezen a képen is. A "sapka" talán nem olyan kifejezett, a láb hossza meg a vízállás mélysége miatt nem látszik, de szerintem bizonyító fotónak elmegy ez a felvétel:
Szerecsensirályok |
Vörösnyakú vöcsök |
Végül együtt elúsztak a madarak - remélhetőleg idén is költeni fognak ezek a ritkának számító madarak a tavon. Az esély megvan rá, főleg, hogy egy másik párt is találtam a Fancsika másik szegletében. Két pár nagyon jónak számít ebből a fajból, tekintve, hogy a négy hazánkban költő vöcsökfajól még mindig ez a legritkább.
Közben - nekem idei "új" fajként visított a guvat is. A gáton pedig egy gyöngyházlepke is leszállt, sajnos csak egyetlen felvétel készülhetett róla:
Közönséges gyöngyházlepke |
A récék között akadt kendermagos is:
Szia! Jó kis fotózás volt, már a sátoros leskelődés is izgalmasra sikeredett. Igazad van, a töcsöket nem lehet megunni, megérte a térdelést:)
VálaszTörlés(Pár hete újra szakítok időt a blogolásra, úgyhogy egyúttal jövök gyakrabban olvasgatni.)
Örülök, szeretettel várlak:-) És majd én is meglátogatom a blogod!
VálaszTörlésÜdv: Csaba