Mostanában többször is eljátszottam a gondolattal: mi lenne, ha ismét meglátogatnám a Látóképi víztározót? A hivatalosan K-2-nek keresztelt vízállás Debrecen közigazgatási területén belül szinte mindig tartogat valami meglepetést, ilyenkor novemberben pedig nagy esély van arra is, hogy búvárokkal találkozzunk a tavon. (Persze nem merülő emberekkel, hanem az északról hazánkba látogató madarakkal, amelyek megpillantása nekem mindig élményszámba megy.)
Szóval terveztem, terveztem, aztán tegnap jött a hír: Nagy Miklós és Tóth Emese fekete récét figyeltek meg a Látóképi tározón! Ez a tengeri madár a város közigazgatási területére nézve teljesen új észlelés, méghozzá a 275. faj a debreceni madárfauna képzeletbeli listáján. De jó lenne, ha nekem is sikerülne látni! - gondoltam, így ma délelőttre ki is tűztem az úticélt: irány a K-2! (Ami ezúttal nem a hegymászók, hanem a madarászok álma:-)
Útközben jött a hír a telefonomra: Emri Tamás és Zöld Barna (debreceni madarászok) sarki búvárt és örvös bukót láttak ma a helyszínen. Ezek szerint a fekete récét nem találták meg- ami nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy a faj már nincs a területen - viszont a ma látott madarakra még van esélyem.
11 óra tájban értem a tóhoz, ahol a parton két alak már javában figyelte a víztükröt. Szelőczei István és Mohácsi Gábor az, akik szintén a fekete réce reményében érkeztek az általuk korábban nem ismert helyszínre. (Ők ketten vezetik egyébként az éves magyar listát, Istvánnak ez a tengeri faj lenne a 304. faj idén.) Most épp a sarki búvárt nézik, egészen közel van a madár, meg is örülök neki. Javaslom, hogy gyalogoljunk be a gáton a tó keleti ágáig, tavaly a füstös récéket is itt találtam meg. (https://pastijozsefcsaba.blogspot.com/2022/12/karacsonyi-ajandek.html)
Alig indulunk el, a mai két jutalomfaj együtt kerül elénk: az örvös bukó és a sarki búvár is jól megfigyelhető. Nagyon örülök mindkettőnek, az előbbi fajnak ráadásul ez a második megfigyelése Debrecen területén! Ej, ha még a fény is ideális lenne - mondatja velem a telhetetlenség... Így azonban csak dokumentálnom sikerül a madarat.
|
Örvös bukó - valószínűleg fiatal példány |
Sajnos a búvár lebukik, a bukó elrepül, mi pedig gyalogolunk tovább a Gatya-tó "ülepéig". Itt egy késői örvös galamb fogad bennünket, majd alaposan átnézzük a kiterjedt vízfelszínt. Néhány tőkés récén kívül azonban nem akad semmi érdemleges. Aztán egyszerre mégis felcsillan a remény: Istvánék a tőkések között egy kisebb, sötét színű récét fedeznek fel. Jó messze van, ráadásul pihen, így a fejét nem látjuk megfelelően. Immár hárman próbáljuk megfejteni a titkát. Több mint egy fél órán át hiába, a madár csak alszik... Egyszer-egyszer mintha látszana valami világosabb szín a fején, de lehet, hogy csak a szemünk káprázik. Valami ilyesmit kellene látnunk:
Fekete réce
De lassan rá kell jönnünk, hogy ez bizony nem fekete réce, csupán egy cigányréce tojó tréfált meg bennünket. Istvánék továbbállnak, én pedig még a keleti ágat is végignézem, hátha akad valami érdekes. Az átrepülő libacsapatokon és néhány kárókatonán kívül azonban csak az erre is elúszkáló örvös bukót jegyezhetem fel magamnak. Visszafelé egyre jobban felszakadozik felhőzet, néhány nagyobb lilikcsapatot már fotózni is érdemes. Nagyon lesem a tömegüket, hátha vörösnyakú lúd is előkerülne benne, de ekkora mázlim ma nincs.
|
Nagy lilikek |
Egyszerre hirtelen PÓ-LI kiáltást hallok. Csak nem egy nagy póling repül át felettem? De bizony az! A népies nevén szélkiáltónak is nevezett madár sem tipikus debreceni faj, mindig megörülök neki, főleg ilyen télies időben:
|
Nagy póling |
|
Nagy póling |
Az idő persze gyorsan telik, miközben visszafelé ballagok az autóhoz. A nap közben kisüt, úgy tűnik, hogy egy vízityúk, egy átrepülő darucsapat és az egyre több liba látványa lesz ma a nap utolsó élménye. Aztán mégsem: egyszer csak észreveszem, hogy ott úszik előttem a sarki búvár. Nem a legideálisabbak fényviszonyok, de ezt a fajt nem lehet megunni (én legalábbis nem tudom). Így az ő fotóival zárom a mai beszámolómat. Visszafelé autózva a 33-as út túloldalán még egy nagy libacsapatot láttam, de a forgalomban már nem tudtam megállni, hogy alaposabban megfigyeljem őket.
Sebaj, valami maradjon legközelebbre is!
|
Sarki búvár- valószínűleg elsőéves példány |
|
Sarki búvár |
|
Sarki búvár |